10-30VDC/10W LED Work Light
Guangzhou B-KING Auto Electronics Co., Ltd
Contact Now
10-30VDC/10W LED Work Light
Place of Origin : China
Brand Name : B-KING
Certification : CE
Model Number : LW-0810
MOQ : 50 sets
Price : discuss
Packaging Details : neutral packing
Delivery Time : 3-5 days
Payment Terms : T/T, Western Union, Money Gram
Supply Ability : 100000 Sets/Month
Type : LED Work Light
Voltage : 10-30V DC
Lamp Type : LED
Contact Now
10-30VDC/10W LED Work Light
Model No.: LW-0810
Technical Specifications:
1. LED Power: 10W
2. Operating Voltage: 10-30V DC
3. Waterproof rate: IP 67
4. 1pcs*10w high intensity CREE LEDs
5. Current draw 0.9A @ 12V,0.4A@24V
6. Optional Color: Black,White
7. Color Temperature: 6000K
8. Material:Diecast aluminum housing
9. Lens material:Toughed glass
10. Mounting Bracket: Stainless Steel
11. Opitonal Beam: Flood beam pattern(45 degree) or Spot beam(8 degree)
12. 30000 hours above life time
13. Size: 50mm*50mm*70mm